הנרי ריידר הגרד

סופר אנגלי. נולד באחוזת בראדנהם (נורפוק, אנגליה) ב-22 ביוני 1856 לאביו הפרקליט. את ראשית חינוכו קיבל מאחותו הבכירה. אחר-כך למד בפנימיית גרסינגטון (ליד אוקספורד) ובבית-הספר איפסוויץ' (מחוז סאפוק). בגיל 19 עמד בבחינות משרד-החוץ, נסע לדרום-אפריקה ושירת 4 שנים ביבשת השחורה. היה מזכירו האישי של מושל נאטאל, רשם ופקיד ראשי בבית-הדין העליון בטרנסוואל, בלדר ושליח חשאי. הוא הרבה לסייר בערבות אפריקה ויערותיה, למד את מנהגי השבטים ורשם את אגדותיהם, עבר הרפתקאות והשתתף בדיכוי מרידות. לאחר נישואיו חזר ב-1880 לאנגליה, למד משפטים והוסמך לפרקליטות. בגיל 30 ניסה את כוחו בכתיבת סיפורים וזכה לביקורות צוננות. אז החליט למשוך ידו מן הספרות ולעסוק במשפטים.

אלא שהגורל רצה אחרת. בחורף 1884 ניהל הגרד ויכוח עם אחיו הבכור על טיב הספר "אי המטמון" לסטיבנסון והתערב איתו כי יצליח לחבר ספר מוצלח לא פחות. הוא ניגש מיד לכתיבה, ובאביב 1885 הופיע ספרו "מכרות המלך שלמה" — אחד מספרי ההרפתקאות המפורסמים בעולם, בו שיקע לא מעט מחוויותיו האפריקניות. ההצלחה היתה מיידית: תוך חודשים מעטים נמכרו 30,000 עותקים, ומשנה לשנה הלכה התפוצה וגברה. הספר תורגם ל-50 שפות ויותר, הומחז ותוסרט פעמים אחדות.

ב-1886 נטש הגרד את הפרקליטות, השתקע בנורפוק והתמסר לכתיבה ולניהול אחוזתו החקלאית. הוא חיבר ספרי הרפתקאות ורומנים, מאמרים וספרי היסטוריה, חקלאות וגננות. כן יצא פעמים אחדות בשליחויות מדיניות והשפיע על מדיניותה האגררית של אנגליה. בזכות שירותיו המדיניים והאגרריים הוענקו לו פעמיים (1911, 1919) תארי אצולה. מת באחוזת דיטשינגהם ב-14 במאי 1925.

הגרד הכניס את יבשת אפריקה אל סיפורת ההרפתקה האירופית, תוך שהוא משלב תיאורי נוף ומנהגים אותנטיים בעלילות הדרמטיות-רומנטיות. כן חיבר סיפורים היסטוריים חובקי תקופות ויבשות. סיפוריו המרתקים מצטיינים בעלילות אקזוטיות רצופות תהפוכות והפתעות, אווירת מסתורין כובשת, סגנון קולח מחוספס משהו (כתוב פעמים רבות בגוף ראשון). גיבוריו משורטטים בצבעים עזים, ואף שכמה מהם מצטיירים באור אידיאלי, רובם הם דמויות בשר-ודם אמינות ובעלות יצרים.

הביוגרפיה מתוך לקסיקון אופק לספרות ילדים, 1985, מאת ד"ר אוריאל אופק

ספרים בהרפתקה

מכרות המלך שלמה מאת הנרי ריידר הגרד תרגום יהודה אטלס

השאר תגובה