בורות

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:

גיבור "בורות" הוא סטנלי ילנטס הרביעי, בן לשושלת מקוללת של ילנטסים חסרי מזל. סטנלי מואשם בפשע שלא ביצע – הוא לא גנב את נעליו של שחקן בייסבול נערץ, הן צנחו לחיקו לאחר שהגנב הקטור זירוני השליך אותן במנוסתו. בבית המשפט סטנלי נאלץ לבחור בשהות במחנה 'גרין לייק' לעבריינים צעירים. במחנה, הנערים נדרשים לחפור מדי יום בור עמוק ורחב – נאמר להם שכך יתקנו את דרכיהם. אם ימצאו משהו "מעניין", עליהם לדווח לאחראים ובראשם המפקחת הקשוחה. סטנלי לא יודע שאחד משותפיו לאוהל, המכונה בלגלוג "אפס", הוא הקטור זירוני – הגנב שאחראי לשליחתו למחנה, והם מתיידדים. אפס עוזר לסטנלי בחפירות היומיות וסטנלי מלמד את אפס קרוא וכתוב. בנוסף לסיפור של סטנלי המתרחש בהווה, הספר מתאר שתי עלילות משנה המתרחשות 110 שנים קודם לכן: בכפר באירופה, סבי-סבו מתוודע למאדאם זירוני המטילה עליו קללה של חוסר מזל ומהגר לארצות הברית. שנים לאחר מכן, בנו מתעשר ונשדד בידי קייט "המנשקת" בארלו, שגנבה ממנו מזוודת אוצר. הוא נותר לבדו במדבר במשך ימים, וכשניצל טוען ש"מצא מקלט על אצבע אלוהים".

"כדאי שאזהיר אותך מראש," אמר סטנלי, "אני לא ממש בחור שיש לו המזל הגדול ביותר בעולם." אפס לא נבהל. "מי שבילה את כל חייו בתוך בור," אמר, "יכול רק לעלות."

עלילת המשנה הנוספת מתרחשת במקום שבו שוכן כעת מחנה גרין לייק. זוהי עיירה יפה בטקסס השוכנת על גדות אגם ומשופעת בעצי אפרסקים ובאותן לטאות מנומרות וקטלניות הנמצאות גם בשטח המחנה שהוקם על חורבותיה. זהו הסיפור על קתרין בארלו היפהפייה המשמשת כמורה בעיר ועל סיפור האהבה שלה עם מוכר הבצלים השחור סם. חוקי הגזע של אותם ימים אוסרים על הקשר, והמון מוסת בראשות צ'רלס ווקר העשיר וגס הרוח שורף את בית הספר ואף רוצח את סם, שמיום מותו הגשם מפסיק לרדת והאגם מתייבש. קתרין שבורת הלב הופכת לשודדת נודעת ומחביאה באדמת המדבר את מזוודת האוצר ששדדה מסטנלי ילנטס הראשון. כאשר ווקר מאתר את קתרין שנים אחר כך, הוא דורש לדעת היכן קבור האוצר וכשהיא מסרבת לומר לו, הוא מוליך אותה יחפה עד שהיא ננשכת על ידי לטאה מנומרת ומתה. מילותיה האחרונות הן: "תתחיל לחפור". הספר "בורות" ראה אור בשנת 1998, עובד לסרט מצליח באולפני דיסני בשנת 2003, וזיכה את מחברו בפרסים רבים ויוקרתיים, ביניהם מדליית ניוברי המוענקת לסופרים שתרמו תרומה ניכרת ביותר לספרות הילדים והנוער האמריקנית. סגנונו החכם והמשעשע של סאקר ועלילות המשנה המפותלות וההדוקות מאפשרות לו ב"בורות" לדון באופן נגיש במיוחד לקוראים צעירים, ובדרך לא מטיפנית במושגים מהותיים כגורל, שכר ועונש, מוסר, עזרה לחלשים וגזענות כחלק בלתי נפרד מסיפור המעשה. שילוב זה של עלילת מתח והרפתקאות מרתקת, יחד עם עיסוק מעמיק בסוגיות חשובות המטרידות בני נוער באשר הם וכתובות בסגנון המדבר אל ליבם, הוא שהפך את הספר לקלאסיקה מודרנית אהובה כל כך.

לואיס סאקר - בורות - אדמה עם הרבה בורות
לואיס סאקר - בורות - את חפירה

שמו של הספר היה אמור להיות "הילד הלא נכון, במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון", אך בסופו של דבר הוחלט בהוצאת הספרים לבחור בשם קצר ורציני יותר. ואם כבר מדברים על שמות, השם "סטנלי ילנטס" הוא מיוחד משום שהוא פלינדרום, כלומר נכתב מהסוף להתחלה כמו מההתחלה לסוף.

ספרים נוספים באותו סגנון