החמישייה באי המטמון

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
"החמישייה הסודית" היא סדרה של 21 ספרים שכתבה הסופרת הבריטית איניד בלייטון. הספר הראשון בסדרה, "החמישייה הסודית מפליגה לאי המטמון" פורסם ב-1942, ושאר ספרי הסדרה יצאו לאור בזה אחר זה עד 1963. הספרים זכו להצלחה מסחררת, הן בבריטניה והן מחוצה לה, וראו אור בעברית בתרגומו של שרגא גפני (בשם העט אבנר כרמלי). עם השנים עובדו ספרי הסדרה לסדרות טלוויזיה, והיוו חלק מגוף העבודה המרשים של בלייטון, שכלל בין היתר גם את הסדרות הפופולריות "השביעייה הסודית", "הרביעייה והתוכי", "חבורת הבלשים והכלב", "טירת מלורי" ועוד. "החמישייה המפורסמת" (The Famous Five, כפי שנקראת הסדרה במקור) מורכבת משלושה אחים, ג'וליאן בן ה-12, דיק בן ה-11 ואן בת ה-10, ובת דודתם ג'ורג'ינה, ילדה "טום בוי" המכונה ג'ורג', והכלב שלה טימי. במשך השנה הילדים נמצאים בפנימיות ואינם מתרועעים זה עם זה, אך כאשר מגיע הקיץ, כמיטב המסורת, נשלחים שלושת האחים אל משפחתה של ג'ורג' בכפר קירין, מקום מסתורי שבו בתים בני מאות שנים, מחילות ומעברים סודיים שבני החבורה אוהבים לחקור. שם מתחילות ההרפתקאות שלהם. "החמישייה הסודית מפליגה לאי המטמון" הוא הספר הראשון והמכונן של הסדרה. מדובר בסיפור הרפתקאות קלאסי, המתבסס על חלומו של כל ילד, ולמעשה גם של לא מעט מבוגרים, למצוא מטמון סודי שיש עדויות לקיומו. וכך, במהלך חופשת הקיץ המסורתית, החבורה מחליטה להפליג לאי סמוך לכפר, כדי למצוא את המטמון שאותו חיפש בזמנו אחד מסבי-סביה של ג'ורג'. הרמז המשמעותי הראשון שבו הם נתקלים בני החבורה במסעם הוא קופסה עתיקה שהייתה שייכת לאותו סב קדום. הם מנפצים אותה, מגלים כי טמונה בתוכה מפה עתיקה המובילה לאוצר, וממציאים סיפור על פיקניק כדי לצאת למסע אל האי ולמצוא את האוצר על פי המפה. כשהם מגיעים לאי, הם מתחילים לחפש טירה עתיקה שבתוכה אמור להיות צינוק. למרבה הצער, טימי הכלב מחליק אל תוך באר עמוקה זמן מה לאחר תחילת החיפוש. אבל בעקבות הניסיון להצלתו מתגלה גם הצינוק, ולמרבה הפלא – מתגלה גם אוצר הזהב.

"הם ידעו איך היא מרגישה. היא תמיד התייחסה לדברים ברצינות רבה. ג'וליאן חשב שהיא כנראה לא באמת מבינה מבוגרים. אין טעם לריב עם מבוגרים. מבוגרים יכולים לעשות כל מה שהם רוצים"

אך כצפוי, מציאתו של המטמון אינה קלה כלל וכלל, ובני החבורה הם לא היחידים שמחפשים את האוצר. גנב חמקמק ונכלולי שהגיע לאי מגלה אותם, תופס את ג'ורג' ואת ג'וליאן ונועל אותם בצינוק. כצפוי, הם מצליחים להשתחרר בעזרתם של אן ודיק, ובסופו של דבר החבורה מצליחה לחזור לבית הדודים בריאה ושלמה, ולספר למשטרה על כל שהתרחש. לאחר בדיקה מקיפה, מסתבר שהאוצר שייך למשפחתה של ג'ורג' ולפיכך, ג'ורג' יכולה לבחור בפרס כאוות נפשה. ובמה היא בוחרת? להמשיך להחזיק בטימי הכלב בניגוד להמלצת הוריה. כמו שאר הספרים בסדרה, ספר זה מציג עולם של טוב ורע. לפי תפישת העולם של הסופרת איניד בלייטון, שבאה לידי ביטוי גם בספריה האחרים, המציאות האנושית מחולקת לשחור ולבן. בצד הטוב ישנם בני החבורה ודמויות נוספות, ומנגד יש דמויות "רעות" הקיימות רק כדי לפגוע ולהזיק. תפישת עולם זו ספגה לא פעם ביקורת חריפה, שמזכירה במובנים רבים גם תפישות עולם קלאסיות של קומיקס, אך זהו גם סוד קסמו וכוחו של הספר ושל הסדרה כולה: תמיד קל מאוד להזדהות ולהיסחף עם הנפשות הפועלות, ותמיד יש לכך תגמול בסופו של דבר.
איניד בלייטון - החמישיה הסודית - חורבות של טירה
למרות שעלילותיהם של חברי החמישייה נפרשות על פני 21 כרכים, ובמובן מסוים מתרחשים לאורך 20 שנה, הם נותרים בני אותו גיל ובאותו מצב התפתחותי במשך כל הסדרה. לכך התייחסה גם ג'יי. קיי. רולינג. כשנדרשה לנמק את החלטתה לגרום לגיבוריה להתבגר ולעבור את גיל הנעורים, עם כל המשברים הנפשיים וההתמודדויות הכרוכות בו בסדרת ספרי "הארי פוטר", סיפרה כי היא זוכרת שהקריאה בספרי בלייטון עוררה בה תהיות רבות, ומבחינתה ההתבגרות היתה אחת מהמטרות החשובות.
איניד בלייטון - החמישיה הסודית - סירת משוטים

ספרים נוספים באותו סגנון