הנסיך הקטן

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
עלילת "הנסיך הקטן" סובבת סביב התרסקות מטוסו של המספר, סנט-אכזופרי, במדבר סהרה לאחר תקלה מכנית. שם, במדבר, הוא פוגש צעיר משונה ונקשר אליו במהרה. בשיחותיהם נחשף חוסר ההיגיון שמפגין המין האנושי לעיתים, ועולות האמיתות הפשוטות של החיים, שאותן נוטים המבוגרים לשכוח. סנט-אכזופרי גם אייר את הספר, איורים המוסיפים נופך ייחודי ליצירה ומזוהים איתה במידה דומה לאיוריו של שפארד ב"פו הדוב". במובנים רבים זהו ספר אוטוביוגרפי המוצג כסיפור אגדתי. הנסיך הקטן מתגורר על אסטרואיד קטן ובו שלושה הרי געש ושושנה אחת, שאליה הוא קשור מאוד רגשית. הוא מבלה את ימיו בדאגה ובטיפוח הכוכב שלו: גריפת לועי הרי הגעש ועקירת שורשי עצי הבאובב שמנסים כל הזמן להתרחב ולהתפשט, ומאיימים לבקע את הכוכב הקטן. לאחר ריב עם השושנה המפונקת, עוזב הנסיך את כוכבו במטרה לראות את היקום. הוא מגיע אל כמה אסטרואידים אחרים, כשבכל אחד מהם מתגורר אדם מבוגר, מגוחך בדרכו שלו. הנסיך הקטן מביט בעולם מתוך "ילדותיות לא ילדותית", שתמימות וביקורת שלובות בה, ולכן קל לו לראות באותם מבוגרים אבות-טיפוס של התנהגויות אנושיות שליליות שעליהן מצביע המחבר כהרסניות. למשל, איש גאוותן המשתוקק להיות נערץ ומבקש מהנסיך הקטן לומר לו שהוא הכי חכם ומוצלח על הכוכב, למרות שהוא הדייר היחיד בו. מדליק פנסים הנאמן לעבודתו עד כדי כך שהוא משועבד לה, ועליו להדליק ולכבות את הפנס ללא הרף עקב הסיבוב המהיר של האסטרואיד שהוא חי עליו. המפגש המדברי בין הנסיך הקטן לטייס הוליד את הבקשה המפורסמת "צייר לי כבשה". לאחר כמה ניסיונות כושלים לצייר כבשה שתתאים לרצונו של הנסיך, מצייר לו הטייס קופסה ובה, לדבריו, נמצאת הכבשה שביקש, וזה מה שמניח את דעתו של הנסיך.

אין אתה מבין אלא מה שהינך מאלף," המשיך השועל. "אין שעתם של בני האדם פנויה עוד להבנת עניינים כלשהם. הם קונים אצל הסוחרים דברים מוכנים ומזומנים. וכיוון שאין בעולם שום בית-מסחר לידידות, אין עוד לבני האדם שום רעים וידידים. אם חשקה נפשך בידיד – אלפני-נא אלף!"

ההילה הפילוסופית סביב הרעיונות העולים בספר, והאופן שבו אנשים מתחומים שונים ניסו לנכס רעיונות אלה – מנהלים המטיפים להצלחה בעסקים, מורי זן, פציפיסטים אנטי מלחמתיים ועוד, מדגימה את רוחב היריעה שהוא פורש. הנסיך הקטן מצליח להציג זוויות מבט שונות, ולראות את הילד שבכל מבוגר ואף את המבוגר שבכל ילד. סנט־אכזופרי הקדיש את הספר לידיד הנפש שלו, לאון ורת, שהיה סופר ופילוסוף יהודי-צרפתי. בהקדמה להקדשה מתנצל סנט־אכזופרי בפני הילדים הקוראים על כך שהקדיש את הספר למבוגר, ונימוקו הוא ש"המבוגר הזה יכול להבין הכול, אפילו ספרים לילדים". בסופו של דבר, מתקן סנט־אכזופרי את ההקדשה באופן המדגים יותר מכול את האופן שבו פונה הספר למבוגרים ולילדים כאחד: "ללאון ורת, כשהיה ילד קטן". הנסיך הקטן תורגם לכ-300 שפות, ומכר כ-140 מיליון עותקים ברחבי העולם. בכך הפך לאחר מרבי-המכר הגדולים ביותר אי-פעם ולאחד הספרים האהובים ביותר שנכתבו במאה ה-20. הספר עובד אינספור פעמים לרדיו, לטלוויזיה, לתיאטרון ולקולנוע.
אנטואן דה סנט אכזופרי - הנסיך הקטן - משקפי טייס
אנטואן דה סנט אכזופרי - הנסיך הקטן - כבשה ושושנה
"הנסיך הקטן" נכתב בעת מלחמת העולם השנייה, כאשר העולם כולו עבר טלטלה אדירה והאופטימיות בדבר יכולתו של הגזע האנושי לפרוח ולהתקדם הייתה בשפל נורא. נקודת המבט המיוחדת של הנסיך הקטן, הצופה במין האנושי במין זרות מהולה בסלידה ובתמיהה, מתיישבת עם התחושה הכללית שעוררה המלחמה הגדולה. זוהי תקופה שבה באה לידי ביטוי מבוכת ערכים של דור שחווה התפתחות של טכנולוגיה מואצת, ולצידה התמוטטות של ערכים ישנים ושל משטרים דמוקרטיים שערערה את הסדר בעולם. דור שמרד במסגרות הדתיות, החברתיות והפוליטיות, נאבק בעריצות והתמודד עם בעיית הניכור.
בשנת 1993 התגלה על ידי אסטרונומים יפנים אסטרואיד שנקרא Bésixdouze 46610 שהוא בצרפתית. B612 – על שם האסטרואיד ממנו הגיע אלינו הנסיך הקטן. שמו של אסטרואיד הבית של הנסיך הקטן משמש גם את הארגון B612 שעוסק באיתור אסטרואידים הסמוכים לכדור הארץ.

ספרים נוספים באותו סגנון