הסיפור שאינו נגמר

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:

מי מאיתנו, אוהבי הספרים, לא חולם למצוא ספר שאיננו נגמר? אבל החלום הזה, כפי שמגלה ילד אחד, יכול להפוך למציאות. שמו של הילד הזה הוא בסטיאן בלתאזר בוקס, וזו, כפי שמסביר לנו מיכאל אנדה, הסופר שברא אותו, לא אשמתו. בסטיאן הוא ילד שמנמן ולא מקובל, שסובל מבריונות בבית הספר וחש בודד לנפשו בעולם, לאחר שאימו נפטרה ואביו שקע באבלו. חבריו היחידים של בסטיאן הם הספרים שהוא אוהב, ולכן כשהוא מוצא בחנות ספרים קטנה ספר שעל כריכתו שני נחשים, האוחזים זה בזנבו של זה, ושמו "הסיפור שאינו נגמר", הוא יודע שהוא חייב להשיג אותו. הוא גונב את הספר, מתגנב לעליית הגג של בית הספר שלו וקורא. בספר הוא מגלה כי ממלכת פאנטסיה האינסופית נמצאת בסכנה גדולה: הקיסרית הילדית, השליטה הנצחית שלה, חולה מאוד, וחידלון מסתורי, "הלא כלום", נוגס בה והולך ומתקדם. חלקים שלמים של פאנטסיה נעלמים והממלכה זקוקה לגיבור. למשימה מתייצב הנער אטריו, שמתנדב לצאת למסע חיפושים כדי למצוא את הגיבור המסתורי. אטריו יוצא לדרך מסוכנת וארוכה, שבמהלכה הוא פוגש רבים מיצוריה המופלאים של הממלכה. בסטיאן, הקורא בספר, מוצא עצמו שקוע לחלוטין בעלילה. בפרקים שבהם אנו חוזרים אליו – פרקים המודפסים באדום – הוא ספון בעליית הגג שלו, מתרגש כאשר דרקון המזל פוכור מצטרף לאטריו, ומבועת כאשר גמורק, הזאב הנורא, מגלה לאטריו את סוד החידלון: יצורי פאנטסיה שנעלמים בתוכו הופכים בעולם שלנו לשקרים, שרק מגבירים את החידלון. התהליך יימשך עד שפאנטסיה תיעלם לחלוטין. בפרקים המלווים את סיפורו של אטריו – פרקים המודפסים בירוק – הוא רואה לרגע את הגיבור במראת קסמים – נער שמנמן וחיוור היושב בעליית גג וקורא בספר. בסטיאן המום. אך מסתבר שאכן, רק הוא יכול לרפא את הקיסרית על ידי כך שיעניק לה שם חדש. יצורי פאנטסיה אינם יכולים להמציא שם, כי הם עצמם המצאוֹת. רק מי שנמצא מחוץ לעולמם, כמו בסטיאן, יכול לעזור להם.

"בסטיאן הביט שעה ארוכה בשני הנחשים, הבהיר והכהה, שנשכו זה את זנבו של זה ויצרו אליפסה. אחר כך הוא סובב את התליון, ולהפתעתו הרבה מצא כתובת בצידו השני. ארבע מילים קצרות היו כתובות שם באותיות שסולסלו בצורה מיוחדת: עשה כל מה שתרצה"

החלק השני של הספר מתחיל כאשר בסטיאן מוצא עצמו בפאנטסיה, בתוך הספר, כשבידיו הקמע של הקיסרית. הוא מגלה שבגבו חקוקות המילים "עשה כל מה שתרצה", וכך הוא אכן עושה. אך עם כל משאלה, ששולחת אותו להרפתקאות מופלאות יותר ויותר, הוא מאבד עוד ועוד פיסות מזהותו ומזיכרונו. רק בעזרת אטריו, הדרקון פוכור ומי החיים, ימצא בסטיאן את הדרך חזרה אל עצמו ואל מחוץ לפאנטסיה. "הסיפור שאינו נגמר" הוא פסגת יצירתו של מיכאל אנדה ויצירת מופת ספרותית, שרוחב היריעה הפילוסופי שלה וכוחה הרגשי הפכו אותה לקלאסיקה מיידית. ממלכת פאנטסיה האינסופית מבקשת להכיל בתוכה את כל ארצות הפנטזיה שנוצרו, ולהביע את השקפתו של אנדה על הסוגה כולה – על הכוח המחייה שיש בדמיון, על עוצמתם של סיפורים ועל הכוח שלהם לרפא אותנו. התמות המעמיקות הללו דיברו אל ליבם של קוראים רבים והפכו את הספר להצלחה בינלאומית. הספר עובד לבמה ולסדרת טלוויזיה מצוירת, ושלושה סרטי קולנוע התבססו עליו. כוח ההמצאה האדיר של אנדה, כמו גם מערכת היחסים בין הקורא והנקרא ושבירת הגבולות בין המציאות והדמיון, יוצרים יותר מאשר ספר פנטזיה לנוער – הם מכילים גם אמירה עמוקה ורבת משמעות על כוחה של פנטזיה באשר היא, על כוחם של שקרים ועל עוצמתה של ההמצאה עצמה. מכל הדלתות המוליכות אל ממלכת פאנטסיה, בסטיאן מוצא את הפשוטה והקלה מכולן, כזו שנמצאת בהישג ידו של כל אחד מאיתנו, שניתן לשאת אותה ממקום למקום ולעבור דרכה אל מחוזות הדמיון. כל ספר הוא שער.

מיכאל אנדה - הסיפור שאינו נגמר - אטריו ובסטיאן

ביבליותרפיה (ביבליו – ספר, תרפיה – ריפוי) היא שיטת טיפול מתחום האמנויות, שמשתמשת בקריאה וכתיבה של ספרות כדי לסייע לאדם להתמודד עם קשייו הנפשיים והרגשיים. המסע שעובר בסטיאן בספר הוא למעשה סוג של תהליך ביבליותרפי. בעזרת ההזדהות שלו עם אטריו, הצלתה של הקיסרית הילדית והביקור בפאנטסיה, במהלכו הוא מאבד את עצמו ומוצא את עצמו מחדש, הוא מתמודד עם האבל שלו על מות אימו ועם העובדה שאביו עדיין לא הצליח להתגבר על אבלו שלו. כשהוא יוצא מפאנטסיה הוא עצמאי וחזק יותר, ומסוגל לא רק להתחיל בחייו מחדש אלא גם לעזור לאביו להתגבר ולהחלים.

מיכאל אנדה - הסיפור שאינו נגמר - תליון אאורין

ספרים נוספים באותו סגנון