הרפתקאות רובין הוד

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
הספר "הרפתקאות רובין הוד", שערך ועיבד הווארד פייל, הוא רומן הרפתקאות שראה אור ב-1883. זהו אינו ספר שנרקח בדמיונו של הסופר, כי אם ספר שמאגד כמה מאות שנים של אגדות עם אנגליות שעברו מפה לאוזן והפכו לחלק מהמסורת העממית בצורה של בלדות וסיפורי עם. פייל אסף את האגדות, השתמש במוטיבים נבחרים, בדמויות ובהתרחשויות, וכמובן ברקע ההיסטורי, ורקח הכול לרומן עלילתי, קצבי ועוצר נשימה. במרכזו של הספר עומדת דמותו של רובין הוד, פורע חוק, קשת וסייף מוכשר, שנהג – על פי המיתוסים – לגנוב מהעשירים ולתת לעניים. הוא חי על פי רוב ביער שרווד במחוז נוטינגהם, יחד עם חבורה של פורעי חוק שכונתה "האנשים העליזים", שלפי האגדות תמיד לבשה בגדים ירוקים כדי להסוות את עצמה טוב יותר ביער. בין היתר נמנו עם בני החבורה הזו ויל סקרלט, הנזיר טאק, מאץ' בן הטוחן וג'ון הקטן. עד היום לא ידוע אם דמויותיהם של רובין הוד ושאר בני החבורה אכן היו דמויות היסטוריות. יש סברות כי מקור דמותו של רובין הוד הוא בסיפורים ובבלדות אך לא במציאות היסטורית, ממש כמו המלך ארתור, ומנגד יש כאלה הנאחזים במקורות קדומים יותר, שלפיהם אכן היה איכר בעל שם דומה שאיבד את נכסיו באופן לא הוגן, דבר שהוביל אותו לחיים אותם בחר. על כל פנים, ספרו של הווארד פייל הולך עד הסוף עם המיתוסים. עלילתו ממוקמת בסוף המאה ה-12, בזמן שבו מלך אנגליה ריצ'רד לב-הארי יוצא למסעות צלב עקובים מדם ברחבי המזרח התיכון, ומשאיר את הממלכה להיות מנוהלת בידי שכבה של אצילים ואנשי ממון. פעולותיו של רובין הוד וחבורתו מעוררות זעם רב בקרב אותה שכבה, הכוללת גם את אנשי הכנסייה הקתולית, המרגישים כי לאט לאט השליטה נשמטת תחת רגליה.

"הזר לא אמר דבר ורק התייצב במקומו. כולם השתתקו ודומה היה שאיש לא נושם. הוא דרך את הקשת הנאמנה שלו ושחרר את המיתר. החץ יצא לדרכו, פגע בנוצת האווז שעיטרה את החץ של גילברט – היא נפלה, מרפרפת באוויר המלא אור שמש – ונחת לצד החץ של אדום-הכיפה, במרכז ממש. איש לא אמר מילה וכולם הביטו בפני שכניהם בתמיהה"

שיטת הפעולה של חבורת רובין הוד לרוב כזו: החבורה מסתתרת ביער שרווד, עוקבת אחר כרכרה כלשהי, ולפתע מקיפה אותה בכלי נשק שלופים ומרוקנת אותה מכל רכושה, לרוב ללא צורך בהפעלת אלימות פיזית. אך כאמור, ככל שהפעולות הללו מתגברות, הזעם בקרב השלטון גובר, ורובין הוד הופך להיות "המבוקש מספר אחת". מי שמופקד על לכידתו הוא השריף של נוטינגהם. אך כל תחבולה שהשריף מתכנן, רובין הוד וחבורתו תמיד מקדימים אותו בצעד אחד. גם סיפור אהבה יש בספר: רובין מתאהב במריאן, ככל הנראה קרובת משפחה של המלך, אך הפעם השריף מקדים אותו ושובה אותה, ולרובין לא נותרת ברירה אלא לשחרר את אהובתו. הספר עוקב אחר עלילותיו של רובין הוד ואחר התהליך שבו הוא הופך לאיטו לפורע חוק. כל פרק מביא עלילה אחרת מתוך קורותיו, למשל גיוס הבחורים העליזים, ההתנגדות לרשויות והעזרה לאנשים חסרי ממון הרעבים ללחם. לבסוף, המלך מחליט למחול לרובין הוד ולאנשיו, והם אף מוזמנים להיות חלק מפמלייתו של המלך. איך זה קורה? מתברר כי במהלך הזמן רובין הוד מתפרסם לא רק כמי שנלחם באנשי השררה, אלא גם כלוחם מיומן במיוחד. לפיכך המלך מחליט לצרף אותו אל כוחותיו, ואילו דמותו של השריף מנוטינגהם הופכת להיות הדמות הרעה, המקבלת את המגיע לה ומנושלת ממעמדה. חשוב לציין כי למרות שעלילותיו של "רובין הוד" תמיד מלאות בהומור ונאמנות לעקרונות דרמטיים שהפכו אותו לספר הרפתקאות, יש לסיפור גם ממד חברתי משמעותי. רובין מייצג את המעמד הנמוך, חסר הזכויות, מעמד שכל מטרתו היא לחיות חיים הוגנים וצנועים. בעצם פעולותיו, רובין הוד למעשה מקים חברה חלופית, קהילתית, צודקת, וכמובן מצביע על הריקבון, הרשע והאטימות של המעמד העליון באנגליה. דמותו המיוחדת של רובין הוד ותפישת העולם הסוציאלית הלא שגרתית שלו, הפכו אותו לגיבור תרבות ידוע בחברה המודרנית. מתחילת המאה ה-20 ועד ימינו נעשו לספר עשרות עיבודים לטלוויזיה ולקולנוע, ודמותו אף הופיעה בספרים אחרים, למשל "אייבנהו" של וולטר סקוט. ראויים לציון שני עיבודים יוצאי דופן. הראשון הוא הפרודיה המבריקה והמטורפת שעשה הבמאי היהודי אמריקאי מל ברוקס ב-1993 בסרט "גברים בגטקעס". שם, כמיטב דרכו של ברוקס, הוא לועג לכל המיתוס ויוצר תחתיו עלילה ביזארית ומעוררת גיחוך. פרשנות נוספת ראויה לציון היא של הסופר ג'ון פול דיוויס, שב-2010 פרסם את הספר Robin Hood, The Unknown Templar, שבו הוא טוען כי רובין הוד היה למעשה אביר טמפלרי שברח מצרפת, ובנוסף על כך כלל לא היה פילנתרופ המחלק את שללו לעניים, אלא מלווה בריבית.
הווארד פייל - רובין הוד
אף על פי שאמיתות דמותו של רובין הוד מוטלת בספק, יער שרווד שליד העיר נוטינגהם באנגליה הוא יער אמיתי. תיירים רבים מכל העולם מגיעים אליו כיום ועורכים בו סיורים בעקבות רובין הוד, במהלכם ניתן לבקר במוזיאון ובחנות מזכרות, ואף להתרשם מעץ אלון זקן וענקי שתחתיו נהגה להתאסף, על פי האגדה, חבורת פורעי החוק בהנהגתו של רובין.
האוורד פייל - רובין הוד - כובע רובין הוד

ספרים נוספים באותו סגנון