טרזן בן הקופים

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
"טרזן בן הקופים" הוא הספר הראשון בסדרת ספרי טרזן, שמנתה בסופו של דבר 24 ספרים והפכה את גיבורה לאחת הדמויות האהובות בתרבות האמריקנית. . במהלך השנים עובדו ספרי טרזן לקולנוע לא פחות מ-90 פעמים, כשהעיבוד הראשון נעשה עוד ב-1918. בארוז סיפר כי את הרעיון המקורי לספר קיבל מ"ספר הג'ונגל" של רודיארד קיפלינג, גם שם מסופר על ילד אדם (מוגלי) שגדל בקרב חיות הג'ונגל. השראה נוספת לספר היא המיתוס של רמוס ורומולוס, המיתוס המכונן של האימפריה הרומית, על אודות שני ילדים שננטשו על ידי הוריהם וגודלו בידי משפחת זאבים. בניגוד ליצירתו של קיפלינג, ספרו של בארוז לא זכה להצלחה אדירה עם פרסומה, אלא קיבל מטר של ביקורות מושחזות וצולפות שנגעו לסגנון הכתיבה ולרדידות היצירה בכללותה. למרות זאת, הצלחת הספר הייתה גדולה ורבים קשרו אותה עם מוטיב מרכזי בקרב הקורא המערבי: הרצון לשוב, גם אם באמצעות פנטזיה, אל "גן העדן האבוד" – מקום טבעי וראשוני, טרום העידן התעשייתי – לגלות שוב את היכולות האנושיות העצומות הטמונות בנו, ולהבין אולי שכל מה שאנו רודפים אחריו נמצא למעשה בטבע ולא בציוויליזציה המערבית. בעידן של מהפכות וכיבושים, לא נותרו כמעט מקומות על פני כדור הארץ שכף רגל אדם לא דרכה בהם, ודמותו של טרזן, הפרא האציל, החזירה את הקוראים ואת הצופים אל אותו ערש בראשית תמים וטהור, שכבר לא היה קיים הלכה למעשה.

"אני טרזן בן הקופים. אני רוצה אותך. אני שלך. את שלי. אנחנו נחיה פה יחד תמיד בבית שלי… את ג'יין פורטר, אני ראיתי את זה במכתב שלך. מתי שאת תראי את זה את תדעי שזה בשבילך ושטרזן בן הקופים אוהב אותך"

הסיפור מתרחש בסוף המאה ה-19, על רקע התקופה הקולוניאליסטית שבה משלחות בריטיות וצרפתיות יצאו לתור את "העולם הפראי" של המזרח ושל אפריקה. באחת המשלחות האלה נמצאים גם הלורד ג'ון קלייטון ואשתו ההרה אליס, השמים פעמיהם לקונגו. באמצע ההפלגה מחליטים הספנים למרוד בקברניט השתלטן ולהרוג אותו. בספינה מתרחשת מהומה וחייהם של קלייטון ואשתו נמצאים בסכנה, אך לבסוף אנשי הצוות חומלים עליהם, ובמקום להרוג אותם משליכים אותם אל החוף עתיר הג'ונגלים, שם מצליחים בני הזוג לבנות לעצמם מקלט ולהביא לחיים תינוק קטן. בעקבות מתקפה של גורילות נהרגים בני הזוג, אך תינוקם ניצל, הודות לקופה בשם קאלה, שיום קודם לכן איבדה את תינוקה שלה. כפיצוי, היא מחליטה להציל את חייו של התינוק ולגדל אותו בעצמה, ומרגע זה הוא מקבל את הכינוי "טרזן", שמשמעותו בשפת הקופים "לבן העור". במהרה גדל הילד האנושי והופך להיות חזק, בעל חושים חדים, זריז וחכם בהרבה מבני קהילתו החדשה. בשלב מסוים הוא אף מוצא את הבקתה של הוריו ומצליח ללמוד לקרוא בכוחות עצמו. הוא מבין שהוא שונה מבני משפחתו הקופים וכי הוא כנראה משתייך לבני האדם. כשמנהיג השבט שלו, קרצ'אק, הופך להיות מסוכן עבורו, מחליט טרזן להורגו ולהפוך למלך הקופים. בשלב מסוים פוגש טרזן את ג'יין, בתו של פרופסור העומד בראש משלחת מחקר המגיעה למקום, והיא הופכת לאהובתו ונוטלת חלק פעיל בהרפתקאותיו עד לסוף הסיפור. טרזן רוצה להתוודות בפניה על אהבתו ומגיע עד פריז, שם הוא מגלה את מוצאותיו – מתברר לו כי במקור הוא בן למשפחת אצולה ושמו הרשמי הוא ג'ון קלייטון השלישי, לורד גרייסטוק. לכאורה, מדובר בסוף טוב קלאסי, אך לא כך הדברים בכל הנוגע לאהבתו של טרזן לג'יין. מתברר כי בינתיים ג'יין נאלצה להינשא לגבר שמשפחתו חבה לה חוב, וטרזן מבין כי אין מנוס ועליו לוותר עליה.
אדגר רייס בארוז - טרזן בן הקופים - גורילה
אדגר רייס בארוז - טרזן - ג'ונגל
כאמור, עם השנים זכה טרזן למספר רב של עיבודים קולנועיים. סדרת הסרטים המפורסמת ביותר היתה בכיכובו של ג'וני וייסמילרשהיה שחיין אולימפי בעל חמש מדליות זהב ושיאן העולם במשחה 100 מטר חופשי. הוא היה הראשון לשחות את המרחק בפחות מדקה, ונחשב לאחד השחיינים האולימפיים הטובים ביותר בהיסטוריה. אך ככל שנקפו השנים, לאחר שפרש משחייה וממשחק, הלך ומצבו והידרדר, ובשנותיו האחרונות חי בבית אבות כששפיותו מעורערת. עדויות סיפרו על כך שווייסמילר לא יכול היה להשתחרר מדמותו של הפרא האציל, ומדי פעם שחרר מפיו את שאגת טרזן המפורסמת. בדמיונו הוא כנראה לא נמצא בבית האבות, אלא אי-שם בג'ונגלים, ולא היה ג'וני וייסמילר, אלא טרזן בכבודו ובעצמו.

ספרים נוספים באותו סגנון