מסע הפלאים של נילס הולגרסון

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
נילס הולגרסון הוא ילד רע – עצלן, חצוף וחסר התחשבות. הוא גר בחווה חקלאית במחוז סְקוֹנֶה בדרום שוודיה, אבל לא עוזר למשפחתו בעבודה. תחביביו הם לאכול, לישון ולהציק לחיות המשק. יום אחד, כשמשפחתו הולכת לכנסייה והוא אמור לשנן פרקים מהברית החדשה, נילס לוכד טוֹמְטֶה – גמד-בית. הגמד מציע לו מטבע זהב אם ישחרר אותו. נילס לא מוכן לשחררו, אז הגמד מתרגז והופך את נילס עצמו לגמד. נילס המבוהל מתחנן שיחזיר אותו לגודלו המקורי. הגמד חושב שעליו ללמוד לקח ומשאיר אותו קטנטן, אבל מעניק לו את האפשרות לדבר בשפת החיות. חיות המשק, שלפתע מגלות כי הן גדולות יותר מנילס, שמחות לאידו ורוצות להתנקם בו. בדיוק אז עוברת מעל לחווה להקת אווזי בר אפורים, בנדידה השנתית שלהם, בדרכם לאתר הקינון הקיצי בצפון שוודיה. מרטֶן, אווז צעיר מלהקת אווזי המשק, משתוקק להצטרף אליהם. נילס נאחז בצווארו של מרטן בניסיון לעצור בעדו, אך מרטן מצליח להמריא למרות "המטען העודף" והם יוצאים לטיסה מעל כל שוודיה. נילס "מת מפחד", ולא מבין שיצא למסע מופלא שהוא פתח לשינוי עבורו. אקָה, האווזה הבוגרת והקשוחה שמנהיגה את להקת אווזי הבר, מאוד לא מרוצה מהנער ומהאווז הלבן והצעיר שהסתפחו אליהם, וכל שאר האווזים מתייחסים אליהם בבוז. מרטן רוצה מאוד להוכיח את ערכו ואת יכולתו לעופף כמו אווזי הבר המנוסים, ונילס צריך להוכיח שהוא בן לוויה מועיל. ההזדמנות הראשונה נקרית על דרכו כשנילס חושף תוכניות של שועל לתקוף ולטרוף את אקה מנהיגת הלהקה, ומציל אותה משיניו. זה עושה רושם על אווזי הבר, ונילס ומרטן מתקבלים כחלק מהלהקה.

"מכאן מקבלים כל השוודים דברים שונים, ולכאן פונים כל השוודים בענייניהם. כאן אין אף אחד מאיתנו צריך להרגיש את עצמו כזר ונוכרי, ואף לא לחוש געגועי-מולדת. כאן כל השוודים – בביתם"

בימים הם דואים מעל הנופים היפים והמיושבים בדלילות של שוודיה ונוחתים בין אגמים ונהרות, ובלילות הם מחפשים מקום מוגן לאכול ולישון בו. לכאורה נילס זוכה לראות יערות, טירות וכפרים, אבל מול עיניו גם מתעוררות לחיים מסורות ואגדות עתיקות הקשורות במקומות שבהם הלהקה עוברת בדרכה לצפון. נילס חווה במסעו הרפתקאות רבות: הוא נתקל בפסלו הנע והמדבר של קרל מלך שוודיה בעיר שהקים וקרויה על שמו; סופה אדירה סוחפת את הלהקה במעופה אל אי גדול מול החוף, ואז עולה ממעמקי הים עיר שלמה שהוטלה עליה קללה, דבר שקורה רק פעם במאה שנה. אחר כך נחטף נילס על כנפי להקת עורבים ונחלץ מהם רק כדי לפגוש טרול שמחולל סופות. בעיר האוניברסיטה אוּפּסָלָה הוא מכיר את תרבות הסטודנטים, ובשטוקהולם בירת שוודיה הוא נמכר למוזיאון פתוח בתור מוצג. שם הוא מתיידד עם עיט שמסייע לו לטוס ולהשיג שוב את להקת האווזים. ככל שמתקדם המסע מושפע נילס מחוויותיו ונעשה נער חביב ועדין יותר. בקצה הצפוני ההררי של שוודיה, שם נולדה אקה, מקננת הלהקה במשך הקיץ. ביצים מוטלות, אפרוחים בוקעים וקם דור חדש של אווזים. עם בוא הסתיו, הם יוצאים בדרכם חזרה. כשהם נוחתים בחווה, נילס מציל את מרטן מידי אימו שרוצה לשחוט את האווז המורד, ובזאת מוּסר מעליו הכישוף, והוא חוזר להיות אותו נער, רק שונה. "מסע הפלאים של נילס הולגרסון" החל כיוזמה של משרד החינוך השוודי, ככלי עזר לשיעורי הגיאוגרפיה והכרת המולדת השוודית. הספר ביקש להכיר לתלמידים את נופי הארץ, את בעלי החיים שבה וגם את הפולקלור – הידע והאמונה העממיים. המחברת סלמה לגרלף הוזמנה לכתוב את הספר, שהפך עד מהרה מספר לימוד לספר קריאה מרתק. כהכנה לכתיבת הספר יצאה לגרלף לתור את שוודיה במשך שלוש שנים תמימות וללמוד את פני הארץ ואת אנשיה גם במחוזות הנידחים. ואכן לימוד זה ניכר בתוצאה: אחד הפנים המיוחדות בספר הוא האופן הטבעי שבו מתערבבים תיאורים גיאוגרפיים "יבשים" עם אגדות ואמונות עתירות דמיון וחן באותה רמה של כתיבה מרתקת ונפלאה.
סלמה לגרלף - נילס הולגרסון - אווזי בר בשמיים
סלמה לגרלף - נילס הולגרסון - כובע של נילס
לא לעיתים קרובות מכניסים סופרים את עצמם לתוך הסיפור, אולם כך הדבר ב"מסע הפלאים של נילס הולגרסון". באחת מתחנות המסע, לקראת סופו, פוגש נילס סופרת מתוסכלת שסובלת ממחסום כתיבה. נילס מספר לה את קורותיו בחברת להקת האווזים, ובכך מסייע לה לצאת מן המבוי הסתום שאליו נקלעה. ניתן להבין כי למעשה מדובר בסופרת עצמה, ש"שמעה" את הסיפור מפי נילס עצמו, ומוסרת אותו לנו, הקוראים.

ספרים נוספים באותו סגנון