מרי פופינס

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
בסצינה המובאת בציטוט המודגש בערך משתקפת לא רק דמותה של מרי פופינס, אלא גם אופייה: גיבורת הספר של פמלה טרוורס, שיצא לאור ב-1934, רחוקה מרחק רב מהאומנת העדינה והמתוקה ככפית סוכר, שנחקקה בתודעה בעקבות סרטו של דיסני מ-1964, בכיכובה של ג'ולי אנדרוז. פופינס המקורית היא דמות מורכבת ומלאת סתירות: חריפה, קפריזית, נעלבת בקלות, יהירה, חוצפנית, לעיתים גסת רוח וישירה. היא קוסמת, אך לא פיה: דבר-מה מסתורי, אפל ומאיים חבוי בעיניה הכחולות. "בכל פיה טובה יש תאומה מרושעת, שהיא הניגוד ההכרחי שלה", כתבה טרוורס בספרה "על היפהפייה הנרדמת". הרוח המזרחית מביאה את מרי פופינס היישר אל פתח בית משפחת בנקס, שבסמטת שדרות הדובדבן בלונדון. היא מציעה את עצמה כמטפלת לארבעת ילדי המשפחה: מייקל הבכור, ג'יין ושני התאומים הקטנים, ג'ון וברברה. היא לא מביאה איתה המלצות ומייד גולשת במעלה המעקה – ונכנסת אל חדר הילדים שבקומה השנייה. הספר – הראשון מבין שישה ספרי 'פופינס' שכתבה טרוורס – מגולל את הרפתקאותיהם של הילדים עם מרי פופינס. כל פרק מתאר הרפתקה אחרת המתאפיינת בניגוד בין מציאות יומיומית, אפורה, הנשלטת על ידי סדרים, חוקים ומטלות, לבין המציאות הפנטסטית, המשוחררת, שאליה מובילה האומנת את הילדים. עולם הפנטסיה מוצג בספר כבעל איכויות מרפאות: פופינס משחררת את ילדי משפחת בנקס מהמציאות הנוקשה שבה הם חיים, באמצעות חיבורם אל עולם דמיוני, המשנה את תפישת עולמם ואת הווייתם.

"מרי פופינס, על כל פנים, נאנחה בנחת כשראתה שלוש מעצמה, וכל אחת לבושה במעיל כחול עם כפתורים כסופים וכובע כחול תואם. היא חשבה שזה מראה מקסים כל כך, עד שהיתה שמחה אילו היו תריסר ממנה, או אפילו שלושים. כמה שיותר מרי פופינס, יותר טוב"

הספר הוא חלק מסוגת ספרי הפנטסיה שהופיעו באנגליה מאמצע המאה ה-19. מרי פופינס מרדנית לא פחות מאליס ומפיטר פן – גיבורי הילדות של טרוורס – וכמוהם היא שייכת לעולם פנטסטי. עם זאת, יש לה תכונה ייחודית: כוחות הקסם שלה חבויים תחת חזות של אישה אפרורית ונוקשה. היא מסמלת לפיכך את הקסם החבוי בתוך היומיום. "היוצא מגדר הרגיל קשור תמיד לשגרתי והרגיל, בדיוק כפי שהעל-טבעי חבוי בתוך הטבעי. על מנת לעוף, צריך דבר מה יציב שממנו ניתן להמריא. לא השמיים מעניינים אותי, אלא הקרקע", אמרה טרוורס. פופינס לעולם אינה מסבירה את מעשיה, לעולם אינה מגלה מאין באה ולאן היא הולכת. דבר אחד ידוע: היא באה מן השמיים ואל השמיים תחזור. בהקשר זה מגלמת פופינס את אמונתה של טרוורס – שאותה אימצה מפילוסופיות זן שלמדה במשך שנים – בדבר הרובד הבלתי מפוענח השוכן בתשתית כל רובד רציונלי. "נזיר זן שאצלו למדתי אמר לי שמרי פופינס מלאה בזן, שבכל סיפור זן יש אובייקט המכיל סוד", סיפרה. טרוורס שמרה בקנאות על המסתורין של פופינס. לו הייתי יודעת לאן התעופפה מרי פופינס, שבה ואמרה, הייתי מגלה. "היא מעולם לא הסבירה דבר, זוהי התכונה המרכזית שלה, ואני מניחה שתכונה זו חייבת להיות גם שלי".
פמלה לינדון טרוורס - מרי פופינס - מברשת
פמלה לינדון טרוורס - מרי פופינס - מטריה עפה בשמיים
במשך כ-20 שנה חיזר וולט דיסני אחרי פמלה טרוורס, בניסיון לקנות את הזכויות לספר, אך היא סירבה. אבל דיסני לא ויתר: בשנת 1959 העביר לידיה הצעה מחודשת, שלדבריה לא יכלה לסרב לה. ההסכם עם דיסני נחתם ב-1960. טרוורס כינתה את הקשר עם דיסני "נישואים מסובכים". היחסים בין השניים היו מתוחים, והשיחות הפכו לא פעם לוויכוחים סוערים. פעם האשים אותה ביהירות: "את חושבת שאת יודעת על מרי פופינס יותר ממני," טען. "יהירה או לא," השיבה בחיוך, "אני אכן יודעת עליה יותר." "לא, את לא!" צעק עליה דיסני. על דבר אחד מהותי הייתה הסכמה בין טרוורס לדיסני – הליהוק של ג'ולי אנדרוז לתפקיד. כאשר פגשה טרוורס את אנדרוז לראשונה, הביטה בה ממושכות ולפתע פלטה: "טוב, בהחלט יש לך אף מתאים!" אנדרוז העריצה את טרוורס, ולאורך הצילומים שמרה איתה על קשר הדוק. עם יציאת הסרט לאקרנים, ב-1964, המתח בין טרוורס לדיסני גבר. טרוורס האשימה את דיסני בכך שרצה "להעלים" אותה: להקרנת הבכורה הוזמנה רק לאחר התערבות עורך דינה; ובהקרנה עצמה בכתה כאשר ראתה ששמה מופיע רק בסוף הסרט. הסרט של דיסני גרף מיליונים והפך להיות הסרט המצליח ביותר של האולפן בזמנו. ההצלחה פיצתה במשהו על העלבון של טרוורס: היא הפכה בזכותו לאישה עשירה ומפורסמת, ומרי פופינס זכתה לחיי נצח.

ספרים נוספים באותו סגנון