סוד הגן הנעלם

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
"סוד הגן הנעלם" תורגם כמעט לכל השפות, נמכר במיליוני עותקים ואהוב גם כיום על ילדים, בני נוער ומבוגרים. זהו ספר אפוף קסם – קסם עוצמת הטבע ויופיו, קסם הרוח האופטימית, קסם כוחות הנפש, המאפשרים לה לצמוח, להיחלץ מתהומות ולהשתקם. "אני מאמינה בקסם," הצהירה ברנט עם צאת הספר לאור, באוקטובר 1911. "קסם הוא היכולת ליצור דברים שלא ייאמנו, מתוך אמונה עיקשת בכך שאין דבר שהוא טוב מכדי להיות אמיתי." הגיבורה, מרי לנוקס, גדלה בהודו, והיא סובלת מהזנחה קשה מצד הוריה ומטופלת על ידי אומנת הודית. כתוצאה מנסיבות חייה, היא הופכת לילדה רודנית ומפונקת. לאחר שהוריה נספים במגפת הכולרה, נשלחת מרי לאנגליה, לאחוזתו של דודה העשיר מר קרייבן. שם, בתוך נוף מאיים של ערבות בור ובית ענקי שרוב חדריו נעולים, היא מתחילה במסע של התפתחות ושינוי. היא מתיידדת עם מרתה, חדרנית באחוזה, המספקת לה תנאים בסיסיים לצמיחה ולהתפתחות עצמית – היא מלמדת אותה לטפל בעצמה, לאכול כמו שצריך, לטייל ולשחק. כאשר היא פוגשת בקולין בן דודה, ילד נכה פיזית ורגשית, היא כבר בשלה להיות עבורו מעין תחליף אם. קולין הוא דמות תאומה למרי: גם הוא ילד נטוש וסובל – אימו מתה בלידתו ואביו שבור הלב מפנה לו עורף – וכמו מרי הוא גדל להיות בודד, חלש ורודני. מרי מצליחה לחדור אל החדר הסגור-תמיד של קולין ובהדרגה גם אל ליבו, והופכת להיות בשבילו מה שמרתה הייתה בשבילה: היא מעניקה לו קשר אנושי וממשי, שמאפשר לו לגלות את כוחות החיים שלו. דמות מרכזית נוספת היא דיקון, אחיה של מרתה, ילד טבע שופע יצירתיות, אוהב ואמפתי. הידידות עם דיקון מסייעת למרי להחזיר לעצמה את ילדותה האבודה, אך השבה זו לא יכולה להתממש מבלי שיהיה לה מרחב מוגדר: הגן הנעלם – גן שטיפחה האם שמתה, ושאותו מגלה מרי במקרה ומחזירה לחיים בעזרת קולין ודיקון.

"כשקולין ראה ושמע והרגיש את האביב בפעם הראשונה בין חומות הגן הנעלם, נדמה לו שהעולם כולו הפך זוהר ומופלא והקדיש את עצמו לנער אחד בלבד"

הסיפור ממחיש את האמונה בכוח הנפש לרפא את עצמה. חלק מקסמו של הסיפור הוא בהיותו כשלעצמו מעין "גן נעלם", מלא פוטנציאל, המאפשר לא רק לדמויות אלא גם לקוראים לממש את היצירתיות שלהם ולמצוא בו מחדש את עצמם. הסיפור הניב ועדיין מניב פרשנויות רבות מספור, כל אחת מתמקדת בזווית ראייה שונה וחושפת סוד אחר הדורש פענוח. כך למשל, פרשנויות פמיניסטיות מדגישות את הכוח הנשי הפועם בסיפור – המיוצג דרך עוצמת הטבע וכוח הריפוי של הגן; ואילו קריאות תיאולוגיות בוחנות את האמונה הדתית של ברנט, כפי שהיא משתקפת במסתורין האופף את העלילה. ברנט עצמה הצהירה על אמונתה בכוח מסתורי ובלתי מפוענח – והוא שעומד לדבריה ביסוד יצירתה. המדע, היא הדגישה, מחולל שינויים משמעותיים, אך עליו להתקיים בצד "קסם מסוג אחר", קסם היצירה וההשראה, שעליו המדע אינו יודע דבר. האמנות, הספרות, היצירה, האמינה ברנט – אמונה שהפכה ליסוד מרכזי ב"סוד הגן הנעלם" – "משמעותיות הרבה יותר לאושרם של גברים ונשים מאשר כל גילוי מדעי שהוא". כ-40 שנה חלפו מיציאתו לאור של "סוד הגן הנעלם" ועד שזכה למעמד של קלאסיקה, ונראה שההתקבלות האיטית קשורה בין השאר בעובדה שהטקסט הקדים את זמנו (בין השאר, בהדגשת כוחו של הלא-מודע, בקריאה לקבל את הפן הלא-רציונלי בקיום ועוד). אומנם היה זה ספר הילדים הראשון שפורסם אי-פעם במגזין למבוגרים ועם צאתו לאור הוא זכה לשבחי הביקורת, אך במשך שנים אחר כך הביקורת התעלמה ממנו. הספר זכה לתחייה מחודשת 25 שנה לאחר מותה של ברנט, כאשר ראה אור מחדש ב-1949 בלוויית איוריה שובי הלב של נורה אנווין. מאז עלה מעמדו בהדרגה, עד שבשנות השבעים המאוחרות כבר נחשב לספר מוכר ואהוב על הכל.
פרנסס הודג'סון ברנט - סוד הגן הנעלם - ציפור אדום החזה
פרנסס הודג'סון ברנט - סוד הגן הנעלם - כסא גלגלים

ספרים נוספים באותו סגנון