ספר הג'ונגל

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:
"ספר הג'ונגל", ספרו הידוע והמצליח ביותר של הסופר הבריטי רודיארד קיפלינג, הוא מקבץ של סיפורים ושירים המתרחשים רובם ביערות הגשם של הודו, ובבסיסם עומדים היחסים בין בני האדם לבעלי החיים. במרכז שלושת הסיפורים הראשונים נמצאת דמותו של הילד מוגלי, שבדומה לדמותו של טרזן המאוחר יותר, ננטש על ידי בני האדם וגדל בקרב הזאבים ביער. מוגלי לומד את אורחותיהם ואת התנהגותם עד שהוא הופך לאחד מהם, חלק בלתי נפרד מהלהקה. מוגלי מקבל מהזאבים חינוך יסודי וקפדני הטומן בחובו ערכים כמו כבוד וזהירות, עורמה וידידות, ערכים שעוזרים לו לרכוש ידידים בג'ונגל כמו בגירה הפנתר ובאלו הדוב, וכן להתמודד עם אויבים המזהים את שונותו, כמו קא הפיתון ובעיקר שיר-חאן הטיגריס. אך אותה שונות לא מרפה ממנו, ולאחר שהוא מתמודד מול שיר-חאן, הוא נאלץ לשוב לחיקם של בני האדם כשהוא מבין כי הג'ונגל כבר אינו המקום האידיאלי והבטוח עבורו. אבל גם לאחר שמוגלי שב לקהילה האנושית ומאומץ על ידי בני זוג שאיבדו את בנם שלהם, מאבקו לא תם. הוא מתקשה להסתגל לחיי הכפר ונאלץ להתעמת שוב עם שיר-חאן, אויבו הגדול שלא מרפה ממנו. בעזרת תכסיס המביא לידי ביטוי את תבונתו הרבה ואת עליונות האדם על החיה, מצליח מוגלי להערים על שיר-חאן ולהביא למותו. הסיפורים האחרים בספר, שבהם לא מככב מוגלי, עוסקים גם הם ביחסים בין בני האדם לחיות, ומעמידים במרכזם נושאים כמו אחווה, חברות וחופש. ניכרת בהם ביקורת נוקבת על התפישה האנושית הרווחת והסטריאוטיפית כלפי בעלי החיים.

"אבא זאב לימד את מוגלי את משמעותם של הדברים בג'ונגל, עד שכל אוושה בעשב, כל נשיפת ינשוף, כל נתז של דגיג בבריכה, היו נהירים לו ככף ידו"

המסרים בסיפוריו של קיפלינג לא חסים על התנהגותם האלימה וחסרת ההגינות של בני האדם כלפי החיות תפישה שניתן לזהות גם בספרים מאוחרים יותר כמו "במבי", לפיה לאדם יש זכות על חייהם של בעלי החיים, והוא רשאי להחליט מי לחיים ומי למוות כדי לספק את צרכיו. קיפלינג מעלה את השאלה המוסרית, מיהו האנושי, החומל והטוב, ומיהו הבלתי אנושי, "החיה הרעה". עם זאת, התמונה העולה מהספר אינה חד-ממדית. לא כל הסיפורים בספר מציירים את בני האדם כציידים אכזריים וחסרי צדק, ומנגד, לא כל החיות בספר מוצגות כשוחרות טוב, ודוגמה מובהקת לכך היא כמובן שיר-חאן הטיגריס. קסמו וכוחו של הספר נעוצים בעובדה שכל הסיפורים נשענים על בסיס דרמטי פשוט, והדמויות של בעלי החיים הן דמויות בעלות מאפיינית אנושיים, שקל מאוד לאהוב אותן ולהזדהות עם המטרות שלהן ועם הקשיים שלהן. קיפלינג פרסם ב-1895 ספר המשך שנקרא "ספר הג'ונגל השני", ובשלב מסוים שני הכרכים כונסו יחדיו. הספר זכה ללא מעט עיבודים לטלוויזיה וקולנוע, שהידוע בהם הוא סרט האנימציה של דיסני, שכהרגלו לקח את סיפור המסגרת של מוגלי ונתן לו פרשנות משלו.
רודיארד קיפלינג - ספר הג'ונגל - פנתר
רודיארד קיפלינג - ספר הג'ונגל
עוד בחייו נחשב קיפלינג למייצג של תקופת האימפריאליזם הבריטי וכמי שמביא לידי ביטוי תרבותי את ערכי האימפריה ששלטה בחלקים גדולים מאפריקה ומהמזרח הרחוק. ידוע במיוחד שירו "משא האדם הלבן" שנכתב ב-1889, שיר שמביע את תפקידו של האדם הלבן כמי שאמור לדאוג לגזעים הלא-לבנים, ולהטמיע בהם את התרבות המערבית הבריטית. לפי קיפלינג, לאדם הלבן שמייצג את הקדמה, יש תפקיד מחייב. הדבר גרר ביקורת לא מעטה על התנשאות, גזענות ואטימות. מנגד, יש שזיהו את קיפלינג עם "האימפריאליזם הנאור", וראו בשיר זה ובכלל בתפישת עולמו קריאה לאדם הלבן לנהוג בצדק ובחמלה כלפי הילידים, ולא "לגאול" אותם מהנחשלות שלהם.

ספרים נוספים באותו סגנון