פלא

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:

הספר "פלא" נחלק לשמונה חלקים. רק שלושה מהם מובאים מנקודת מבטו של הגיבור, ילד בן 10 בשם אוגוסט (אוגי) פולמן, שנולד עם תסמונת גנטית שתוצאתה עיוות חמור במראה הפנים שלו. בחמשת החלקים האחרים נשמעים הקולות של דמויות נוספות, המספרות על אוגי ועל החיים במחיצתו ובמידה מסוימת גם בצילו. הסופרת ר"ג' פלאסיו פילסה דרך לא סלולה בספרות הילדים והנוער. היא הכניסה את קוראיה אל אחורי הקלעים של הנעשה במשפחה שבה נולד ילד שחריגותו – במקרה זה שונות פיזית – היא דרמטית. אך השפעתו על אנשים הבאים עימו במגע חורגת משאלת המראה החיצוני, והיא כאבן שהושלכה ללב האגם וממשיכה לייצר סביבה אדוות. אוגי מוקף במעגלי תמיכה יציבים, בעיקר של בני משפחתו הגרעינית, אך גם מכרים וחברים אחדים. מעבר למעגלי ההגנה הללו מאיימים לעיתים גלים סוערים: אנשים המתייחסים אליו בחשש או בלעג ולעיתים גם בתוקפנות. ויש גם מעגלי חסר: מי שחיים במחיצת קרוב הנזקק לעזרה אינטנסיבית, הדורשת משאבים שונים, משלמים לא אחת מחיר אישי משמעותי. אוגי מכריז בפתח הספר כי לא יתאר את מראהו. "איך שלא תדמיינו אותי, כל הסיכויים שזה הרבה יותר גרוע", הוא אומר. אחותו אוליביה (ויה) עושה זאת במקומו, בחלק המוקדש לה בספר, בתיאור מפורט. הדיוקן על העטיפה המקורית של הספר מבוסס על איור גרפי רב הבעה, שאינו מייפה את המציאות או מתעלם ממנה, אך לא מתיימר לייצג מראה ריאליסטי. האיור המופשט מתאר פנים לא סימטריות ולא רגילות, אך גם לא מעוותות. האוזניים הבולטות בצידי הראש המאויר כרויות כדי לשמוע הכול, ורעש הרקע שמקיף את אוגוסט מאז היוולדו הוא לחש נבוך של מי שרואים אותו ואינם יודעים כיצד להגיב. אוגי מתרגל לשמוע כי מכנים אותו "פריק" או "איש הפיל". מגיל צעיר הוא מתוודע אל הסקרנות האנושית, הגולשת לעיתים למציצנות. ובכל זאת, על אף מקרי קצה מכאיבים ושוברי לב, מתמזל מזלו והוא חי בסביבה תומכת ונורמטיבית. כך, כאשר הוא נכנס לראשונה בחייו אל מסגרת לימודית בגיל 10, מקבלים את פניו מנהל ומורה בעלי שיעור קומה וצוות תומך. אלה, לצד ילדים ספורים המסוגלים לראות מבעד לחזותו הבלתי רגילה, מאפשרים לאוגי לעשות צעדים משמעותיים. גם כאשר הוא מועד, הוא מצליח לקום ואף להגיע להישגים מעוררי השראה. חוויותיו בבית הספר מועצמות על רקע שונותו וקשייו הפיזיים, אך חברת הילדים שפלאסיו מתארת מציגה מנעד של התנהגויות חברתיות, ורק חלקן שליליות. בין דמויות המשנה, מעניינת במיוחד ויה, אחותו הבכורה של אוגוסט. דרך עיניה של הנערה המתבגרת אנו מתוודעים אל הצד הבלתי מואר בתא המשפחתי, שספג טלטלה עם בואו של אוגי. על אף אהבתה לאחיה הצעיר, ויה מעידה כי השבועות היפים בחייה הם אלה שבהם שהתה עם סבתה, שהלכה לעולמה מאז. באותה תקופה קצרה היא זכתה לתשומת לב אישית ולחופש ממבטי הסקרנות המופנים אל אחיה בכל מקום.

"הלוואי שכל יום היה הלואין. שכולנו היינו חובשים מסכות כל הזמן. אז היינו יכולים להכיר אחד את השני לפני שהיינו רואים איך כל אחד נראה מתחת למסכה"

בעדותה של ויה על הוריה, כפי שנהגו בתקופה שהיא מכנה "החיים לפני אוגוסט", וביתר שאת בתובנותיה לגבי חרדתם לנוכח הילד החולני שנולד, ושאיש לא ידע אם ישרוד בשנותיו הראשונות, עולה מדבריה רמז להיבטים מושתקים נוספים הנוגעים למשפחות המתמודדות עם גידול ילדים "בעלי צרכים מיוחדים". הספר הרגיש והמיוחד "פלא" זכה לפופולריות עצומה, תורגם לעשרות שפות ונמכר במיליוני עותקים. כיצד ניתן להסביר את היכולת של קוראים כה רבים להתחבר אל סיפורו המורכב של אוגוסט? ייתכן שהעובדה כי חריגותו אינה קוגניטיבית או התנהגותית – אוגי מקפיד לספר כי הוא משחק באקס-בוקס, אוכל גלידה ורוכב על אופניים כמו ילד "רגיל" – מקילה על היכולת להזדהות עימו, במיוחד בפורמט של ספר, שאינו מדיום חזותי. פלאסיו מאפשרת לקוראיה מידה מסוימת של מירוק המצפון, בחיבוק דמותו ה"דחויה" וה"אומללה" של אוגי. אין בכך כדי להפחית מעוצמתו של הספר. "פלא" מעמת את קוראיו עם שלל שאלות קשות ומורכבות, ומספק להם – צעירים ובוגרים כאחד – הזדמנות לאמן את כישורי האמפתיה שלהם.

ר. ג'. פלאסיו - פלא - קסדת אסטרונאוט

פלאסיו מעידה כי הרעיון לכתוב על אוגי עלה לאחר ביקור בגלידרייה השכונתית עם שני בניה. במקום ישבה ילדה עם עיוות חמור בפניה, ואחד מבניה של פלאסיו החל לבכות כשראה אותה. מחשש לפגוע ברגשותיה של הילדה, פלאסיו לקחה את ילדיה וברחה מהמקום. התקרית הזאת, שבה הרגישה כי פעלה בצורה שגויה ביותר, הובילה אותה להחלטה לחבר ספר על האופן שבו מתמודד ילד עם עולם שאינו יודע כיצד להתמודד איתו. בין מיליוני הקוראים בספר היו גם בני הזוג ראסל ומגדה ניומן, תושבי ניו-יורק, שבנם נתנאל נולד עם תסמונת מולדת נדירה וסיפור חייו דומה מאוד לזה של אוגוסט פולמן. פלאסיו מספרת כי כאשר פגשה את הילד, נדהמה וחשבה לעצמה כי זהו אוגוסט פולמן שעליו כתבה.

ר. ג'. פלאסיו - פלא - חרבות אור של מלחמת הכוכבים

ספרים נוספים באותו סגנון