המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:

המוזרוּת של "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" ניכרת מייד. ראשית, שם הספר ארוך ביותר, ואף כולל את המילה "מוזר". ולא רק זאת, אלא שהפרק הראשון שבו הוא פרק 2. איזה מין ספר נפתח בפרק 2? התשובה: ספר מיוחד. הספר, שראה אור באנגליה בשנת 2003, נחשב כבר בשנים הראשונות לצאתו לאור לתופעה ספרותית עולמית. הוא זכה בפרסים רבים ותורגם לעשרות שפות, וגיבורו, שנמצא על הרצף האוטיסטי, הוא אחד הגיבורים הספרותיים המפורסמים ביותר בספרים שגיבוריהם לוקים בתסמונת כלשהי. הספר אף עובד ב-2012 למחזה מצליח שעלה על בימות תיאטרון רבות בעולם, ובכלל זה גם בישראל. כריסטופר בּוּן בן ה-15, שמספר את סיפורו בגוף ראשון, רוצה לדעת מי רצח את הכלב של השכנה, ולמה. כחובב מושבע של שרלוק הולמס, כריסטופר מתחיל לחקור את הרצח, בניגוד להוראותיו המפורשות של אביו, ותוך כדי החקירה מגלה סודות שלא ידע על אביו, על אימו ועל היחסים ביניהם. הגילויים האלה גורמים לו לאבד אמון באביו ולצאת למסע עצמאי ומסוכן ללונדון, מסע שישנה את חייו. זוהי תמצית עלילת הספר, אבל קשה להבין את קסמו ואת סוד הצלחתו בלי להבין את מהותו של כריסטופר עצמו. כי כריסטופר אינו ילד רגיל, והוא הראשון שיודע זאת. הוא יודע את שמות כל המדינות בעולם ואת ערי הבירה שלהן, ומכיר את כל המספרים הראשוניים עד 7,507. הוא אוהב מתמטיקה ורוצה לגשת כבר עכשיו לבחינת הבגרות במתמטיקה, למרות גילו הצעיר. הוא מתקשה להבין הבעות ורגשות של אנשים, ובשום אופן לא מבין בדיחות ומטאפורות. כשמישהו אומר את הביטוי "השמיים בוכים", כריסטופר בטוח שהוא משקר, כי שמיים לא יכולים לבכות. בספר עצמו לא מוזכר בשום מקום שמה של התסמונת שכריסטופר לוקה בה, וכריסטופר עצמו רק מעיד על עצמו שיש לו "בעיות התנהגותיות". אבל במהדורה הראשונה של הספר באנגלית צוין על גבי הכריכה שלכריסטופר יש תסמונת אַספֶּרגֶר. זוהי תסמונת התנהגותית, שמאפייניה העיקריים הם קשיים בהבנת סיטואציות חברתיות וביצירת קשרים אינטימיים, וכן נטייה להתנהגות חזרתית ונוקשה. כריסטופר בהחלט עונה על התיאורים האלה: יש לו סדר יום קבוע ומדויק להפליא, הוא נרתע ממקומות קטנים וצפופים, והוא אוהב דברים אדומים ושונא דברים צהובים וחומים.

"מספרים ראשוניים הם מה שנשאר אחרי שמסלקים את כל הדפוסים המוכרים. לדעתי מספרים ראשוניים הם כמו החיים. הם מאד הגיוניים אבל אף אחד לא יצליח לחשב אף פעם את החוקיות הבסיסית שלהם, גם אם הוא יבלה את כל החיים שלו בחישובים"

מארק האדון, הסופר, שבצעירותו עבד במרכז לאנשים עם מוגבלויות והכיר אוטיסטים מקרוב, סיפר בראיונות לאחר פרסום הספר שהוא התחרט מאוד על האזכור של תסמונת אספרגר על הכריכה, וביקש מההוצאה לאור להסירו במהדורות הבאות. האדון טען שלא זו בלבד שאינו מומחה לאוטיזם, אלא שהוא כלל לא התכוון לכתוב את ספרו על "ילד אוטיסט". הוא בסך הכול רצה שכריסטופר יהיה ילד אחר, שרואה את העולם אחרת מאיתנו ומאפשר גם לנו, הקוראים, להתבונן בעולם קצת אחרת. ואכן, כריסטופר מזמין אותנו לראות ולהרגיש דברים באופן שונה מאוד מזה שאנחנו רגילים לו בקריאת ספרים. מצד אחד הוא רואה כל פרט ואינו משקר לעולם, אבל מצד שני הוא מחמיץ לעיתים קרובות את התמונה הכוללת ואינו מפרש נכון את המציאות שלפניו, ובכך הוא קורא לנו לפרש את הדברים במקומו. ואנחנו לא רק מפרשים את הדברים במקומו, אנחנו גם מרגישים אותם במקומו. כשנאמר לכריסטופר שאימו מתה, למשל, הוא מספר על כך רק במילים האדישות "אימא מתה אחרי שבועיים", ואנו, הקוראים, מרגישים שליבנו נשבר גם בשבילו. ואכן, ההזדהות העצומה של קוראים מכל העולם עם כריסטופר היא שהפכה את הספר לקלאסיקה מודרנית. כריסטופר הוא אולי ילד "אחר", אבל נדמה שכולנו מזהים בו חלקים גדולים מעצמנו. את ההזדהות הרבה ביותר מעורר בנו המסע שכריסטופר יוצא אליו לקראת סוף הספר – זהו לא רק מסע לגילוי האמת, אלא גם חתירה אמיצה אחרי עצמאות, שהיא חלומו של כל ילד.

מארק האדון - המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה - נוסחה מתמטית
מארק האדון - המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה - קלשון

כמה עובדות קצרות על הספר: 2. שם הספר, "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה", הוא ציטוט מהסיפור "כתם כסף", אחד מסיפורי ההרפתקאות של שרלוק הולמס, מאת ארתור קונן דויל. 3. חיית המחמד של כריסטופר היא חולדה ששמה טוֹבּי. 5. מארק האדון מקבל אינספור מכתבים מקוראים ברחבי העולם. רבים שואלים אותו על אוטיזם, אך רבים עוד יותר מתווכחים איתו על הפתרון הנכון ל"בעיית מונטי הול", בעיה מתמטית שמעסיקה את כריסטופר בספר. 7. הפרק הראשון בספר הוא פרק 2 מפני שפרקי הספר ממוספרים על פי המספרים הראשוניים (כלומר, מספרים שמתחלקים רק ב-1 ובעצמם). המספר הראשוני הראשון הוא 2.

ספרים נוספים באותו סגנון