פוליאנה

פוליאנה מאת אלינור פורטר תרגום עטרה אופק

פרטים

מאת: אלינור ה' פורטר

תרגום: עטרה אופק

איורים: מירה פרידמן

עמודים: 285, ניקוד מלא

שנת הוצאה לאור: 2014

עלילת הספר

בעקבות מות הוריה נשלחת פוליאנה בת האחת עשרה אל בית דודתה, מיס פולי הרינגטון, שחיה בעיירה הקטנה בלדינגסוייל, שבמזרח ארצות הברית. הדודה פולי היא אישה מבוגרת, קפדנית ומרירה. היא מתייחסת אל בת אחותה בקרירות ומנסה לחנך את פוליאנה לציית להוראותיה, אך בניגוד אליה, לפוליאנה אישיות צוהלת ואופטימית והיא לא נשמעת לה. את חייה מלווה משחק שלמדה מאביה ולו היא קוראת "משחק השמחה": בכל מצב, קשה ככל שיהיה, יש למצוא את נקודת האור ולהישאר שמחים. את המשחק המציא אביה לאחר שפוליאנה רצתה לקבל בובה, אך בחבילת הסיוע שקיבלה מהכומר היו רק זוג קביים. האב אמר לפוליאנה שעליה לשמוח במתנה, כי הקביים לא נחוצים לה.

במהרה מלמדת פוליאנה את בני הבית ותושבי העיירה לשחק במשחק, ומדביקה את כולם בשמחת החיים שלה. בין חבריה הקרובים נמנים ננסי, המשרתת בביתה של הדודה פולי, ג'ון פנדלטון, אהובה לשעבר של אמה, והילד היתום ג'ימי בין. כמה חודשים אחרי שפוליאנה מגיעה לעיירה היא מעורבת בתאונת דרכים ורגליה הופכות משותקות. בתחילה היא חושבת שרגלה רק נשברה, ומשחק השמחה עדיין מעודד אותה שתוכל עוד ללכת, אבל כאשר היא מגלה שלא תוכל יותר ללכת היא מסתגרת בחדרה. חבריה מנסים לעודד אותה ואומרים לדודה פולי שתספר לפוליאנה שגם הם התחילו לשחק במשחק כפי שביקשה.

דוקטור צ'ילטון, רופא בעיירה שהוא גם אהובה לשעבר של דודה פולי, מנסה גם הוא להיכנס לבית ולרפא את פוליאנה, אך מיס פולי מסרבת להכניס אותו פנימה. בסופו של דבר מתפייסת הדודה ומאפשרת לו לשלוח את פוליאנה לבית חולים שהקים ידידו של הדוקטור, ושם היא מחלימה מהשיתוק, שם גם מתקיימת החתונה בין דוקטור צ'ילטון ודודה פולי.

 

על הספר

ספרה הקלאסי של אלינור ה' פורטר יצא לאור בשנת 1913 ומיד הפך להצלחה מסחררת בכל העולם, שבעקבותיה נעשו עשרות עיבודים לקולנוע ולתיאטרון. השם פוליאנה הפך שם נרדף לכל אדם בעל שמחת חיים מידבקת. עד היום מעניקים דמותה של פוליאנה ומשחק השמחה שלה השראה למיליוני ילדים והורים, שממשיכים לקרוא את עלילותיה גם לאחר יותר ממאה שנים. העיבוד המפורסם ביותר לפוליאנה הוא סרט משנת 1960 של אולפני דיסני עם היילי מילס בתפקיד פוליאנה. אנחנו שמחים להחזירו אל מדף הספרים בתרגום חדש ועדכני מאת הסופרת והמתרגמת עטרה אופק.

פוליאנה4פוליאנה3פוליאנה2פוליאנה1עטיפה פוליאנה

תגובה אחת בנושא “פוליאנה

  1. פינגבאק: להיוולד מחדש בפריז - מרמלדה

השאר תגובה