הרפתקאותיה של אליס בארץ הפלאות

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
מדינה:
שנה:
ז'אנרים:
הערך מאת:

ב־4 ביולי 1862 יצא צ'רלס לוטווידג' דודג'סון – מרצה למתמטיקה באוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה, שחתם על יצירותיו בשם לואיס קרול – לשיט בנהר התמזה עם שלוש ידידותיו הקטנות: אליס לידל ושתי אחיותיה, בנותיו של דיקן הקולג' שבו לימד, ואשר בחברתן הרבה לבלות ולטייל. הבנות דרשו ממנו כמו תמיד לשעשע אותן בסיפוריו, וכך נולדה באותו אחר צהריים יצירת המופת על הרפתקאותיה של אליס הקטנה בארץ הפלאות, המוסיפה לכבוש לבבות צעירים ובוגרים בעולם כולו.

מיהי אותה אליס לידל, שקרול התפעל ממנה כל כך? באותו יום, לפני יותר מ־150 שנה, היא הייתה ילדה חמודה בת עשר, בת למשפחה מכובדת ואמידה. מהספר עולה שהייתה ילדה מחונכת, משכילה ומנומסת, ועם זאת ניכר שהתברכה בראש פתוח להפתיע, בכישורי שיחה עם יצורים מבוגרים ממנה בהרבה, באומץ לב וביכולת להכיל בשלווה יחסית גם את הבלתי צפוי והמרתיע ביותר. אולי בזכות תכונותיה אלה ראה בה קרול בת לוויה אידיאלית, ואפילו קיווה להתחתן איתה כשתגדל.

לימים סיפר קרול כי כאשר שלח את הגיבורה שלו במורד המחילה בעקבות הארנב הלבן, מתוך "ניסיון נואש ליצור סיפור אגדה חדש", לא היה לו מושג מה יקרה לה בהמשך. ואמנם, עלילותיה בספר פרועות ומוזרות: היא פוגשת טיפוסים שונים ומשונים, חלקם בני אדם וחלקם יצורים מדברים מעולם החי, ונתקלת באירועים הזויים בתכלית, שגורמים לה בין השאר לקטון ולגדול, לשחות באגם דמעות שבכתה בעצמה, להתייעץ עם זחל שמעשן נרגילה, לנענע תינוק שהופך לחזרזיר ולדבר עם חתול צ'שייר מחייך, שחיוכו נותר גם לאחר שהוא עצמו נעלם. בהמשך היא משתתפת במסיבת תה עם כובען מטורף, ארנב אביב ונמנמן (אחת הסצנות הידועות והמצוטטות ביותר מהיצירה); משחקת משחק קרוֹקט משונה בחצרה של מלכת הלבבות, המתעקשת לערוף את ראשו של כל מי שמרגיז אותה;
ומעידה במשפט מגוחך נגד נסיך הלבבות, ובסופו היא מתעוררת לצד אחותה ומגלה שהכול היה חלום.

"כל כך הרבה דברים יוצאים-מגדר-הרגיל קרו בזמן האחרון, שאליס התחילה לחשוב שמעט מאד דברים הם באמת ובתמים בלתי אפשריים"

קרול כתב את הספר בכתב יד ואייר אותו בעצמו כמתנת חג מולד שהגיש לאליס לידל. הוא קרא לו "הרפתקאות אליס מתחת לאדמה". כעבור זמן מה שכנע אותו ידידו הנרי קינגסלי להוציא את הספר לאור
– ולשם כך ערך בו קרול שינויים רבים. המאייר ג'ון טניאל, שהיה אז מפורסם הרבה יותר מקרול, נבחר לאייר אותו, ושמו נקרא "הרפתקאותיה של אליס בארץ הפלאות". הספר ראה אור בדיוק שלוש שנים לאחר אותו שיט בתמזה – ב־4 ביולי 1865 (אם כי יש המטילים ספק בתאריך המדויק של השיט ההיסטורי, שהיה יום גשום וקר לפי דיווחי מזג האוויר באוקספורד). הוא הודפס ב־2,000 עותקים; קרול
לא העז לקוות אלא שיצליח למכור את כולם, כדי לכסות את הוצאות ההדפסה שמימן מכיסו. להפתעתו הרבה נחל הספר הצלחה מיידית ומסחררת, ואף זכה לשבחים על כך שבניגוד למקובל בספרי הילדים באותם ימים, אין בו מוסר השכל. 

ברבות השנים הפך "הרפתקאותיה של אליס בארץ הפלאות" לאחד מספרי הילדים הפופולריים ביותר בכל הזמנים והתקבל בהתלהבות גם בקרב קוראים מבוגרים, שמצאו בו תילי תילים של פרשנויות וסוגיות פילוסופיות, מתמטיות ולוגיות. הספר זכה לאינספור עיבודים ושימש השראה ליצירות בכל תחומי האמנות, וכך השפיע רבות על ספרות הילדים בפרט ועל התרבות העולמית בכלל. בעקבותיו כתב קרול את ספר ההמשך "מבעד לראי ומה אליס מצאה שם" וכן גרסה משונה של הספר המקורי לגיל הרך.

קרול היה אמן במשחקי מילים ובשעשועי איגיון (נונסנס), הגודשים את הספר לצד שירים מחורזים, שלגלגו על שירי הילדים של התקופה, ואלה הציבו אתגרים של ממש למתרגמי הספר בכל השפות.

לואיס קרול - אליס בארץ הפלאות - בקבוק עם פתק שתי אותי
לואיס קרול - הרפתקאותיה של אליס בארץ הפלאות - הארנב הלבן

השמועה מספרת כי לואיס קרול סבל מבעיה נוירולוגית, הגורמת להזיות מוזרות ומשפיעה על תפישת הגודל של מה שנראה לעין, ובגללה ראה דברים כקטנים או כגדולים משהיו באמת – מוטיב מרכזי בספרו. לימים נקראה המחלה בשם "סינדרום אליס בארץ הפלאות".

ספרי "אליס" השפיעו באופן ישיר על אין ספור יצירות תרבות בתחומי הספרות, הקולנוע, האומנות והמוזיקה. בסרטים כמו "המטריקס" ובסדרות טלוויזיה כמו "אבודים" ו"מסע בין כוכבים" מופיעים אזכורי "אליס" רבים. הצייר סלבדור דאלי הכין 13 ציורים המבוססים על הספר. שירים רבים מתייחסים ישירות אל יצירתו של קרול, ואחד הידועים שבהם הוא השיר White Rabbit של להקת ג'פרסון איירפליין. הביטלס אף כללו את דמותו של לואיס קרול בעטיפה המפורסמת של אלבומם "סרג'נט פפר".

ספרים נוספים באותו סגנון