אנציקלופדיה בבליאנה

ערכים נבחרים מתוך אנציקלופדיה בבליאנה, "מקור הידע מספר אחת לחיים בממלכת בבל", השמורה בספריית נינווה. תאריך השְאלה אחרון: לפני 387 שנה.)

 

– א –

 

אוֹדמוּאֵל
האדם הראשון שבראו השדים מבוץ התהום. הצליח לפתוח את פניו ולומר את המילה הראשונה, וכך זכה בנשמה אלמותית.

 

אחשדרפנים
הרופאים-כוהנים המנהלים את האימפריה של בבל. לפני מאות שנים איבדו את הידע המאפשר להשתמש בכישוף המילים. על חסרונם הם מפצים בבתי-הספר לדיבור ומחשבה, שבהם לומדים צעירי הגילדה כיצד ליצור מציאות חיובית (כלומר, חיובית לקיסרות).

 

אלילים זוטרים
אודמואל ברא אותם מהבוץ בעזרת כישוף המילים, ואילו הם בראו כל שיח, חיה, מעיין ועץ. בימי קדם לא היו יער, הר או באר ללא אל זוטר משלהם. אבל האחשדרפנים שנאו אותם מפני שהיו יצורי כלאיים, כישוף מילים זוהר בלול בבוץ התהום, ולפיכך רדפו אותם וגרשום לקצווי ארץ.

 

אַלמַטוֹסקוֹפּ
פאר הטכנולוגיה הבבלית. נראה כמו כמכשיר של אופטומטריסט בגובה בניין של שלוש קומות. בעזרתו אפשר להציץ לתוך הנשמה ולחשוף את סודותיה.

 

אַשׁפֶּרבּוֹשֶׁת
אבי האחשדרפנים. החכם מכל אדם. בנו הבכור של אודמואל, האדם הראשון.

 

אפקט הלווייתן
גל הדיונים והשמועות באינטרנט בנוגע להופעתו של הלווייתן השחור. מכיוון שהממשלות לא שיחררו שום מידע אמין בנושא, לא נותר לגולשים מכל העולם אלא להעביר זה לזה מידע על ההשפעות של הופעותיו, הגורמות לגלי דיכאון המוניים ובעקבותיהם להתפרצויות של אלימות.

 

– ב –

 

ביזנטיון
עולם נפרד. בין כל העולמות שביקום יש כאלו שהם קרובים ודומים זה לזה, ויש שונים ומרוחקים, ממש כמו הכוכבים בגלקסיות. העולם של בבל הוא הקרוב ביותר לעולם שלנו כפי שמאדים קרוב לכדור הארץ. העולם של ביזנטיון מעט יותר מרוחק מעולמנו כמו כוכב הלכת נוגה.

 

בֶּלטסֶרי
הארכיברית, אדונית הארכיון, שומרת הרשומות, פטרונית הלבלרים. משחר הימים היתה כוח נייטרלי בסכסוך בין התהום לבני האדם. תפקידה היחיד הוא להתבונן ולתעד. לפיכך התפלאו כולם כשחרגה מסמכויותיה וניבאה על עליית הלווייתן.

 

בלייעל ובלייער
המכונים גם גוג ומגוג, שני השדים הענקיים, שרי צבאה של התהום, המשומרים בפורמלין בתוך עמודי הזכוכית במקדש מרדוך בבבל. אמהות בבליות מאיימות על ילדיהן שאם לא יגמרו יפה מהצלחת – יבואו בלייעל ובלייער וייקחו אותם לשחת.

 

בנות נעמה
שֵדות מהממות ביופיין, אך יקרות מאוד. מי שמחזיק בת נעמה, מחזיק בסמל סטטוס. אבל למרות שהן מאולפות לכאורה, יש תלונות לא מעטות על אופיין הקטלני. גברים שלקו בהתקף לב מאשימים לעתים קרובות את בנות נעמה שלהם (מעולם לא נמצאו ראיות מוצקות!).

 

בתי-ספר לדיבור ומחשבה
החשוב שבהם נמצא בבבל הבירה, אבל בתי-ספר קטנים יותר יש גם בערים אחרות. אי אפשר להשיג משרה מכובדת במנגנון השלטון בלי להיות בוגר מוסד כזה. על הלימודים בבתי-הספר נאמר שהם משעממים כל-כך עד שמי שמסוגל לסיים את הלימודים בהם – מסוגל לכול.

 

– ה –

 

הילל בן שחר
נשמת היהלום. מנהיג המורדים בשלטון האחשדרפנים. אלף שנים חיכו השאמאנים שנשמתו תתגלגל בילד בן אנוש. וכשזה קרה סוף-סוף מיהרו לקחת אותו מאמו ומאביו. אמו קיללה אותם שכפי שהרסו את חייה, תופיע אישה שתהרוס את מטרותיהם הנעלות.

 

הלווייתן
על-פי נבואת הארכיברית, אלף שנים לאחר מפלת התהום יעלה מתוכה כוח אדיר ובלתי נודע שינקום את נקמת המעמקים.

 

הרפתקאות גילגַרוֹשׁ ונסיכת הטווס
אפוס בבלי עתיק על בגידה ואהבה, נאמנות והקרבה. הרומן הרומנטי הראשון והמשובח מכולם. העותק היחיד שמור בספרייה בנינווה. כדי לשאול אותו יש להמתין בממוצע 227 שנה.

 

התיבה של אותנומן
אותנומן היה מכשף גדול שראה את סבלם של השדים על פני האדמה והחליט להחזיר אותם למטה, לתהום. הוא בנה תיבה מעצי גופר, העמיס עליה שדים וקרא לגשם לרדת ולמבול להציף את הארץ. אך לפני שהתיבה הצליחה לרדת לתהום היא נתקעה בהר אררט, והשדים נרצחו בידי המקומיים.

 

התהום
בראשית היתה התהום. היא הכילה בתוכה את הבריאה המוקדמת. היא היתה הבריאה המוקדמת. כוחה הוא עצום, איום ובלתי ניתן לתיאור.

 

– ז –

 

זפת לוטוס
הסם. ההרואין של בבל. מיוצר מפקעות לוטוס הצומחות במורדות הרי קאראקורום ופאמיר ועל המדרונות המערביים של ההימאליה. מעיף לגבהים וזורק לתהומות (וגם משחיר את השיניים!).

 

– כ –

 

כישוף בוץ
כוחה של אמא תהום העתיקה. גולמי וראשוני, חסר צורה, חסר פנים, כוח חיים קשה לשליטה וחזק מכול.

 

כישוף מילים
כוחו של אשפרבושת, אבי האחשדרפנים. כוחה המואר והחד של התודעה, היוצר סדרים בתבל ומנהל אותם.

 

כרישאים
עם פרימיטבי שחי וצד בים הצפוני. הכרישאים פיתחו שיטה עתיקה שמונעת מהכרישים הלבנים לתקוף אותם. לפני מאות שנים גילו שהכרישים הארקטיים מסוגלים לקלוט ולנתח גלים אלקטרומגנטיים. מה שמושך את הכרישים לטרף הוא קצב הלב שלו, שפועם במהירות ומפתה אותם. הכרישאים הצליחו לשלוט בקצב הלב שלהם באמצעות אימונים מדיטטיביים ותהליך של ברירה טבעית. הוא אינו מאיץ אפילו פעימה אחת בלי שירצו בכך. כתוצאה מכך, הכרישים אינם רואים בהם טרף. הם מסוגלים לשוט בקיאקים שלהם ואפילו לצלול במים בלי שהכרישים ייגעו בהם לרעה.

 

כתמים אפלים
מגפה איומה. טביעות אצבעותיה של התהום בנפש האנושית. סימניה הם דיכאון כבד, ואיבוד כל אופטימיות ותקווה.

 

– מ –

 

מוּשק לביאות לבנות
בושם נדיר ויקר המופק במזרח האימפריה, באזור הפרובינציה של מאראקאנדה. ציידים רבים שילמו בחייהם כדי להשיגו. אומרים שאיאפשר לעמוד בפני גבר או אישה המשתמשים בו.

 

מחנה הבראה
ברחבי האימפריה של בבל הוקמו כמה עשרות מחנות הבראה. למחנות אלו נשלחים החולים בכתמים האפלים כדי לשפר את מצב רוחם ולהחזיר אותם למצב של אזרחות בריאה, יעילה, נאמנה ומתפקדת. אלו שאינם מצליחים להחלים מהמרה השחורה שלהם במחנה ההבראה מושלכים כקורבנות לתהום.

 

מלכיהר
מצודה שנחצבה בהר אררט שבפרובינציית מאלאזגירט. המקום החזק והמבוצר ביותר בצפון האימפריה. נמצאת תחת שלטונו של המלך אדירבעל.

 

מֶרדוּך
האליל העליון. "זוהר כשמש פלדה". אודמואל ובניו, אשפרבושת ונוּספּיראת, בראו אותו בזמנים קדומים בעזרת כישוף המילים, והוא נלחם בתהום והביסהּ.

 

– נ –

 

נוספיראת
הלוחם. בנו השני של אודמואל ואחיו של אשפרבושת הרופא-כוהן. אומרים שהגנרלית גאלה אריטראבה היא גלגול ישיר של נשמתו.

 

נוספירופוליס
עירו של נוספיראת, אבי הלוחמים. נמצאת במדבר טקלה-מאקאן. פעם גוננה ופיקחה על נתיבי השיירות שהגיעו אל האימפריה של בבל מהמזרח. כיום הרוסה.

 

– ס –

 

סילפוֹת
"האחיות הרחמניות" של האחשדרפנים. הסילפות הן זן של מלאכים שנבראו בימי קדם בעזרת כישוף המילים. אך אבוי! בניגוד לאלים הזוטרים הן כה טהורות עד שאין בהן קמצוץ של בוץ. הן קנאיות, נקיות, קפדניות, דייקניות ומפיצות ניחוח של ספריי מטהר אוויר.

 

– ע –

 

עדשוני אופל
כל חפץ שאפשר להשתמש בו כדי למקד את כוחות הנפש ולהתחבר לתהום. חפצים ימיים נודעו מאז ומעולם כעדשוני אופל מוצלחים במיוחד. מחירון אבנעזר, בהוצאה ביתית בלתי חוקית, מספק את המידע השימושי ביותר לגביהם (לגבי אמינותו – ראו הוזהרתם).

 

– ק –

 

קלמוקורסק
ממלכה ענקית ורבת עוצמה. שכנתה מצפון של האימפריה. משתרעת בין הים השחור והרי קווקאז בדרום ועד להרי אורל בצפון. השלטון בה מבוסס על מועצות שיתופיות. לכל כפר יש מועצה שיתופית, כל הכפרים בחבל ארץ מאוחדים במועצה איזורית, כל המועצות האיזוריות מאוחדות במועצה ארצית, וכל המועצות הארציות מאוחדות במועצה העליונה.

 

– ש –

 

שֵד תקשורת
התפקיד השנוא על שדים באימפריה, שנאלצים להשתמש בכוחם הטלפתי כדי להעביר מסרים אנושיים מביכים ופתטיים. שד שמכבד את עצמו יעדיף מיתה משונה – או אפילו דיאטה של חסה וקש רקוב! – על מינוי מפוקפק כשד תקשורת.

 

– ת –

 

תולעי המשי הזהובות החכמות
חיות רק בשטחי ההפקר הברבריים על שפת הים הצהוב. מהמשי שלהן נתפרים הבגדים היפים והמחמיאים ביותר, מכיוון שהאריג מסייע ללובש להחצין את סגולותיו הפנימיות הטובות ביותר.