על המחברת

הגר ינאי נולדה בקיבוץ ברקאי, ובילתה שעות רבות בספריית הילדים. הספרים האהובים עליה היו ספריה של סופרת הילדים הבריטית אדית נסביט ("הקמע", "חמישה ילדים והזהו"), וכן ספרי מרי נורטון, רואלד דאל, מיכאל אנדה, היו לופטינג ועוד. כשהתבגרה מעט חטפה את הכרכים המסמורטטים של סדרת לאקי סטאר של איזאק אסימוב לילדים (מדע בדיוני היה אז קונספט חדשני!) והמשיכה בספרי "המוסד". נערה אורחת שהגיעה לבקר בקיבוץ גילתה לה שהספר הטוב בעולם הוא "האריה, המכשפה וארון הבגדים". עד גיל שתים-עשרה קראה כל מילה שהצליחה למצוא מכתבי אורסולה לה גווין, כל תרגום מד"ב שעבר בשערי הקיבוץ (בעיקר קובצי סיפורים זוכי פרסי הוגו ונבולה), וכן את "ההוביט" ואת "שר הטבעות".

לאחר מכן באו שנים אפלות שבהן הפכה למבוגרת. אך שום דבר אינו סופי. כתיבתו של "הלווייתן מבבל" החלה באביב 2005, כשהמחברת לקתה בדכדוך עמוק ונתקעה בכתיבת "רומן רציני" שעליו כבר חתמה על חוזה עם הוצאת הספרים. בצר לה שבה אל המחוזות הספרותיים המופלאים שאהבה מאז ומעולם. הרעיון היה להשתעשע במשך שבוע-שבועיים בכתיבת משהו קולח, מסעיר ורב הרפתקאות, ואז לחזור אל "הרומן הרציני", שבלעדיו סופר צעיר אינו יכול לבנות לעצמו שם בספרות העברית. אך מרגע שהחלה כתיבת "הלווייתן מבבל" אי אפשר היה להפסיק.

ההשראה לכתיבת הספר לא היתה נולדת אילולא טרילוגיית "חומריו האפלים" המופתית והמסעירה של פיליפ פולמן הבריטי, וכן ספרי ברטימאוס של ג'ונתן סטראוד.

הלוויתן מבבל זכה בפרס גפן לספר הפנטזיה הישראלי הטוב ביותר לשנת 2007. המים שבין העולמות זכה בפרס ספר הפנטזיה הישראלי הטוב ביותר לשנת 2008. הגר ינאי זכתה על כתיבתה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2008.

 

מוזמנים לכתוב לי